Grupa Alibaba to jak mówią e-bay, PayPal i Amazon w jednym. Firma założona w mieszkaniu chińskiego nauczyciela Jack`a Ma, jest w tej chwili jedną z największych platform handlowych na świecie.

Właśnie przymierza się do wejścia na amerykańską giełdę i to z gigantyczną ofertą 20 mld.

W skład grupy wchodzą portale służące do detalicznego handlu online, porównywania cen, a także system płatności internetowych Alipay. Sztandarowym produktem jest Alibaba, czyli platforma zrzeszająca i pośrednicząca w transakcjach pomiędzy małymi i średnimi przedsiębiorcami.

Należy jednak zauważyć, że Alibaba nie działa jak sklep internetowy, nie ma swoich magazynów, a tylko pośredniczy w handlu. W rezultacie osiąga dużo mniejsze przychody niż np. Amazon. Jednak samo to, że spółka powstała w najludniejszym kraju na świecie sprawia, że uzyskuje gigantyczne obroty i największą liczbę klientów.

Szeroko komentowane w świecie biznesu wkroczenie chińskiej grupy na Wall Street, może namieszać na rynku najbardziej wartościowych firm technologicznych. Jej sukces na giełdzie zagraża bowiem lokalnym sklepom i portalom internetowym takim jak Allegro.